logo

LEIDINIAI

 

MYKOLO ROMERIO UNIVERSITETO LEIDŽIAMAS TARPTAUTINIS MOKSLO DARBŲ ŽURNALAS
"INTELEKTINĖ EKONOMIKA"
ISSN 1822-8011 (print), ISSN 1822-8038 (online)

| APIE ŽURNALĄ | REDAKCINĖ KOLEGIJA | INFORMACIJA AUTORIAM | ŽURNALO NUMERIAI |
english

INTELEKTINĖ EKONOMIKA 2007, Nr. 2(2)

Rimutis Klevečka

TARPTAUTINĖS PREKYBOS LIBERALIZAVIMAS IR MUITINĖS VEIKLOS POKYČIAI LIETUVOJE
Intelektinė ekonomika. Vilnius. MRU Leidybos centras. 2007 Nr.2(2), p. 19–24 klevecka

Santrauka

Šiame straipsnyje nagrinėjamas tarptautinės prekybos liberalizavimo poveikis muitinės veiklos pokyčiams pasaulyje XXI amžiaus pradžioje ir jos įtaka Lietuvos muitinės veiklai. Saugumo užtikrinimo muitinės veikloje klausimai yra šio straipsnio moto. Per teisinių ir procedūrinių klausimų aptarimą muitinės ryšys siejamas su verslo aplinka, analizuojamos prielaidos elektroninei muitinei atsirasti. Daroma prielaida, kad elektroninės muitinės ir „vieno langelio“ principo, šiuolaikinių informacinių technologijų taikymas Lietuvos muitinėje sukuria tvirtą pagrindą Lietuvos muitinės konkurencingumui užtikrinti Baltijos regione.
Taigi straipsnyje siekėme atkreipti skaitytojų dėmesį į pagrindinius klausimus sprendžiant tarptautinės prekybos liberalizavimo bei tarptautinės prekybos grandinės saugumo užtikrinimo problemas. Apibendrinant galima pateikti keletą išvadų:

  1. Muitinė kaip Lietuvos valstybės konkurencingumo faktorius privalo užtikrinti ilgalaikį strategijos įgyvendinimą atsižvelgiant į Pasaulio muitinių organizacijos ir Europos Sąjungos pokyčius muitinės politikoje.
  2. Įgyvendinant e. muitinės ir „vieno langelio“ principą kartu su ES institucijomis turi būti užtikrintas tinkamas teisinės bazės sukūrimas ir greitas jos įgyvendinimas Lietuvoje.
  3. Nepakankamas Lietuvos visuomenės, politikų ir verslo atstovų įtraukimas į valstybės ir muitinės ilgalaikės strategijos tikslų įgyvendinimo politikos formavimą stabdo spartesnį Lietuvos muitinės modernizavimą.
  4. Siekiant aplenkti konkurentus ES būtina užtikrinti spartesnį šiuolaikinių informacinių technologijų ir vadybos metodologijų diegimą Lietuvos muitinėje.
  5. Įgyvendinant tarptautinės prekybos palengvinimo standartus būtina garantuoti muitinės profesionalų ugdymo procesą, įtraukiant pažangiausias Lietuvos ir užsienio mokymo įstaigas.

JEL Klasifikacija F190.

Reikšminiai žodžiai: tarptautinė prekyba, prekybos liberalizavimas, muitinė, muitinės veiklos pokyčiai Lietuvoje.






Už informacijos turinį atsakinga žurnalo vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoja prof. Dalė Dzemydienė
El. paštas: int.economics@mruni.lt