logo

LEIDINIAI

 

MYKOLO ROMERIO UNIVERSITETO LEIDŽIAMAS TARPTAUTINIS MOKSLO DARBŲ ŽURNALAS
"INTELEKTINĖ EKONOMIKA"
ISSN 1822-8011 (print), ISSN 1822-8038 (online)

| APIE ŽURNALĄ | REDAKCINĖ KOLEGIJA | INFORMACIJA AUTORIAM | ŽURNALO NUMERIAI |
english

INTELEKTINĖ EKONOMIKA 2007, Nr. 2(2)

Rimas Stankevičius

EUROPOS SĄJUNGOS MUITINIŲ TARPTAUTINIO BENDRADARBIAVIMO IR TARPUSAVIO PAGALBOS TEIKIMO PROBLEMOS
Intelektinė ekonomika. Vilnius. MRU Leidybos centras. 2007 Nr.2(2), p. 60–67 stankevicius

Santrauka

Muitų sąjunga yra vienas iš esminių Europos Bendrijos vienos rinkos elementų, pagrįstas keturiomis pamatinėmis laisvėmis. Muitinės administracijos turi turėti tam tikrus įrankius ir svertus, kad galėtų užtikrinti tinkamą muitų teisės aktų taikymą, todėl šių dienų muitinės administracijai keliami reikalavimai perimti gerąją patirtį, perprasti rizikos valdymo metodus, gebėti taikyti naujausias informacinių technologijų bei tarptautinio bendradarbiavimo ir tarpusavio pagalbos muitinės veiklos metodus. Analizuodami muitinių režimus visuomet susiduriame mažiausiai su dviejų valstybių rezidenčių, besiverčiančių tarptautine prekyba, jau nekalbant apie skirtingų valstybinių institucijų: muitinės, pasienio veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybų – dalyvavimu šiame procese. Nuo šių tarnybų darbo efektyvumo priklauso ir tarptautinės prekybos verslo sėkmė, todėl plėtojant intelektinės ekonomikos idėjas valstybėje svarbu, kad kiekvienas rinkos dalyvis suprastų savo ir kitų dalyvių veiksmus ir juos vykdytų nepriekaištingai.
Šiame straipsnyje siekiama atskleisti ir apibendrinti pagrindiniuose muitų teisės aktuose, nustatančiuose teisėsaugos funkcijas muitinės administracijoms, vartojamas sąvokas, reikšmingas teikiant tarpusavio pagalbą ar bendradarbiaujant. Apžvelgiamas muitinių bendradarbiavimo ir tarpusavio pagalbos teikimo modelis, analizuojami atitinkami teisės aktai ir jų reikalavimai bei taikymo pagrindai ir sąlygos, nurodomi bendradarbiavimo ir tarpusavio pagalbos teikimo ypatumai bendradarbiaujant Europos Sąjungos valstybėms narėms tarpusavyje ir su trečiosiomis šalimis, apibrėžiamos praktikoje kylančios tarptautinio bendradarbiavimo ir tarpusavio pagalbos teikimo problemos muitinės veikloje, siūlomi jų sprendimai.

JEL Klasifikacija K42.

Reikšminiai žodžiai: muitinės administravimas, muitinių bendradarbiavimas, muitinių tarpusavio pagalba, rizika, informacija apie riziką.






Už informacijos turinį atsakinga žurnalo vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoja prof. Dalė Dzemydienė
El. paštas: int.economics@mruni.lt