Nusikalstamos veikos neteisėtumo suvokimo samprata ir jo baudžiamoji teisinė reikšmė

Skirmantas Bikelis

Santrauka


Straipsnyje analizuojama nusikalstamos veikos neteisėtumo suvokimo sąvoka, atkreipiamas dėmesys į jos paskirtį baudžiamojoje teisėje ir ryšį su kitais baudžiamosios teisės institutais bei sąvokomis (baudžiamąja atsakomybe, jos turiniu, tyčia, nusikalstamos veikos pavojingo pobūdžio suvokimu).
Straipsnyje diskutuojama dėl Lietuvos baudžiamojoje teisėje nusistovėjusio požiūrio į nusikalstamos veikos neteisėtumo suvokimo sampratą kaip neprobleminę ir neturinčią didesnės baudžiamosios teisinės reikšmės. Kaip alternatyva tradiciniam požiūriui, siūloma Vokietijos baudžiamojoje teisėje išplėtota ir, autoriaus nuomone, Lietuvos baudžiamajai teisei visiškai priimtina nusikalstamos veikos neteisėtumo suvokimo koncepcija. Ši koncepcija savo ruožtu verčia naujai vertinti tradicinį Lietuvos baudžiamajai teisei požiūrį į baudžiamosios atsakomybės sąlygas, tyčios intelektinio momento turinį. Šioms problemoms straipsnyje taip pat skiriama nemažai dėmesio.

Raktiniai žodžiai


baudžiamoji atsakomybė; tyčia; nusikalstamos veikos pavojingo pobūdžio suvokimas; nusikalstamos veikos neteisėtumo suvokimas; teisinis smerktinumas

Pilnas tekstas:

PDF

Refbacks

  • There are currently no refbacks.
„Juriprudencija“ ISSN internete 2029-2058 / ISSN spaudoje 1392-6195