MYKOLO ROMERIO UNIVERSITETAS
VIEŠOJO ADMINISTRAVIMO FAKULTETAS
KRIMINOLOGIJOS KATEDRA
INFORMACINIS PAKETAS STUDENTAMS
Dalykas: Kriminologija
Studijų programa: Teisė
4 kursas
Pagrindinės dieninės studijos
2005-2006 m.m.
7 semestras
Anotacija
Dalyko tikslai:
suformuoti kriminologijos mokslo sampratą, supažindinti su kriminologinio pažinimo objektais, metodais, rezultatais ir nusikaltimų problemos sprendimo būdais, sudaryti prielaidas studentų kvalifikuotam nusikalstamumo, nusikaltėlių, nusikaltimo aukų ir socialinių procesų vertinimui kriminologiniu aspektu.Turinys:
Kriminologijos samprata. Kriminologinių idėjų raida. Kriminologinės teorijos. Kriminologinis pažinimas. Latentinis nusikalstamumas. Kriminalizacijos kriminologiniai aspektai. Nusikaltimus įtakojantys veiksniai. Nusikaltimus padariusių asmenų ir aukų ypatybės. Nusikalstamo elgesio mechanizmas. Nusikalstamumas Lietuvoje ir pasaulyje. Nusikaltimų daroma žala. Kriminologinės informacinės sistemos. Nusikaltimų prevencija ir baudžiamoji politika. Baudžiamojo teisingumo modeliai. Poveikio nusikalstamumui būdų veiksmingumas.
Siūlomos pranešimų (rašto darbų) temos.
Reikalavimai atsiskaitymui:
Įskaitytas dalyvavimas seminaruose. Įskaitymas reiškia dalyvavimo seminaruose įvertinimą 10 ir daugiau balų. Dalyvavimo seminaruose įvertinimui analizuojama pasisakymų kokybė ir kiekybė, parengti bei padaryti pranešimai, studentų darbų įtraukimas į geriausiųjų sąrašą ir jų publikavimas internete bei kt. Naudojama kaupiamųjų balų sistema. Plačiau apie ją informuojama per pirmąjį seminarą.
Per egzaminą atsakymas į 2 (ištrauktus) klausimus iš Kriminologijos programos.
Preliminarūs egzamino klausimai.Vertinimas:
Skaičiuojamas vidurkis iš surinktų balų, seminarų įvertinimą prilyginant 2 pažymiams dešimbalėje sistemoje. Du pažymiai už dalyvavimą seminaruose ir po vieną už du egzamino klausimus. Pavyzdžiui, už dalyvavimą seminaruose gauta 13 balų, už egzamino pirmąjį klausimą - 8 balai, o už antrąjį - 6. Egzamino galutinis įvertinimas:
(13+8+6)/4=6,75 vertinama 7 balais.
Surinkti kaupiamieji balai neatimami!Rezultatai:
Čia pateikiu studijų rezultatus tų studentų, kurie sutiko, kad jų studijų rezultatai būtų skelbiami viešai (mano asmeninėje interneto svetainėje).
Apklausus studentus paaiškėjo, kad visi sutinka, kad jų studijų rezultatai būtų skelbiami viešai, nes tai yra greičiausias ir patogiausias rezultatų sužinojimo būdas. Šalia pavardės nurodytas pliusas reiškia, kad studentas buvo apklaustas ir sutiko, kad duomenys būtų skelbiami viešai.
Šalia grupės nurodyta, kurios dienos rezultatai yra:
Pagal susitarimą su studentais po kelių savaičių nuo egzamino studijų rezultatai išimti.
Žymėjimai:
. vienas taškas (trumpas reikšmingas pasisakymas ar pasisakymo seminare reikšmingas papildymas);
+ du taškai (platus, reikšmingas pasisakymas seminare);
- minus vienas taškas (kai niekas nenori pasisakyti ir pakviestas studentas nieko reikšmingo negali pasakyti seminaro plane numatytu klausimu);
! trys taškai (ypatingos problemos, sukėlusios seminare dideles diskusijas, iškėlimas arba novatoriško ir gerai argumentuoto problemos sprendimo būdo pasiūlymas);
Z keturi taškai (padarytas kokybiškas pranešimas seminare tik žodžiu, perskaitytas referatas);
R du taškai (raštu pateikta padaryto pranešimo ar perskaityto referato medžiaga pagal reikalavimus rašto darbams);
G du taškai (referato, padaryto pranešimo medžiaga pateikta pagal reikalavimus rašto darbams kompiuterinėje byloje ir priskirta geriausiems, įdomiausiems studentų darbams);
Apibrauktas skaičius - siūlomas ar jau gautas galutinis egzamino pažymys;
Kaupiamųjų balų skaičiavimas:
Kaupiamieji balai (B) už dalyvavimą seminaruose, padarytus pranešimus, parašytus referatus ir už koliokviumą dvidešimties balų sistemoje (kaupiamiesiems balams skiriami du dešimtukai) skaičiuojami taip: surinktų taškų skaičius (T) dalinamas iš maksimalaus taškų skaičiaus (M), rezultatas dauginamas iš 20 (du dešimtukai) ir iš galimybių koeficiento (K). Galimybių koeficientas (K) lygus studentų toje grupėje skaičiaus (S) ir skaičiaus 20 santykiui. Tai reiškia, kad standartinėje 20-ties studentų grupėje (K=20/20=1) per seminarą, mano vertinimu, kiekvienas studentas gali gauti po du taškus, jei kiekvienas iš jų yra puikiai pasiruošęs. Jei grupėje studentų yra mažiau, negu 20, tai jų galimybės yra didesnės, ir galimybių koeficientas yra mažesnis už vienetą, todėl jų surinkti kaupiamieji balai atitinkamai sumažėja. Ir atvirkščiai, jei grupėje studentų yra daugiau, negu 20, tai jų galimybės yra mažesnės, ir galimybių koeficientas yra didesnis už vienetą, todėl jų surinkti kaupiamieji balai atitinkamai padidėja. Maksimalus taškų skaičius yra lygus: įvykusių seminarų skaičiui, padaugintam iš 2 (surinkus vidutiniškai po du taškus per kiekvieną seminarą, galima tikėtis už dalyvavimą dviejų dešimtukų), plius 10 (už koliokviumą).B = (T/M)*20*K = (T/M)*20*S/20 = (T/M)*S = T*S/M , jei T*S/M mažiau arba lygu 20.
Jeigu surinkti kaupiamieji balai B viršija 20, tai perviršis vertinamas dvigubai mažiau. Dalis studentų yra ypatingai aktyvūs ir užgožia kitus studentus, mažina jų galimybes. Todėl siekiant prislopinti kai kurių studentų hyperaktyvumą, dvigubai mažinama jų dalyvavimo, viršijančio normą, nauda.
B = (T*S/M-20)/2+20 , jei T*S/M daugiau už 20.
Pavyzdžiui:
1) 4 grupės Indrės Bitvinskaitės 2004-11-15 situacija buvo tokia (žr. 4gr20041115.gif):
Surinktų taškų skaičius T = 5+9 = 14.
Maksimalus taškų skaičius M = 12*2+10 = 34 (koliokviumo maksimumas 10 balų, o seminaras, skirtas koliokviumui, neskaičiuojamas).
Studentų skaičius grupėje S = 23.
Kaupiamieji balai už dalyvavimą seminaruose, padarytus pranešimus, parašytus referatus ir už koliokviumą dvidešimties balų sistemoje:
B = T*S/M = 14*23/34 = 9,5 (dešimties balų sistemoje tai atitiktų 5 balus).
Jeigu 2004-11-15 būtų egzaminas ir Indrė per jį būtų įvertinta po 8 balus už kiekvieną klausimą, tai galutinis įvertinimas būtų (9,5+8+8)/4 = 6.2) 4 grupės Jūratės Damaševičiūtės 2004-11-15 situacija buvo tokia (žr. 4gr20041115.gif):
Surinktų taškų skaičius T = 38+7 = 45.
Maksimalus taškų skaičius M = 12*2+10 = 34 (koliokviumo maksimumas 10 balų, o seminaras, skirtas koliokviumui, neskaičiuojamas).
Studentų skaičius grupėje S = 23.
Kaupiamieji balai už dalyvavimą seminaruose, padarytus pranešimus, parašytus referatus ir už koliokviumą dvidešimties balų sistemoje:
T*S/M = 45*23/34 = 30 (Dešimties balų sistemoje tai atitiktų 15 balų. Surinkti kaupiamieji balai neatimami! Jie dalyvauja galutiniame įvertinime, tačiau perviršis mažinamas dvigubai.). Todėl Jūratės kaupiamųjų balų lieka
B = (T*S/M-20)/2+20 = (30-20)/2+20 = 25.
Jeigu 2004-11-15 būtų egzaminas ir Jūratė per jį būtų įvertinta po 8 balus už kiekvieną klausimą, tai galutinis įvertinimas būtų (25+8+8)/4 = 10.
Priėmimo laikas:
- ketvirtadieniais 16.30 - 18.00 val. CR 252 kab.
dr. Alfredas Kiškis,
el. paštas akiskis@mruni.lt,
tel.
(8 5) 2497138.