MYKOLO ROMERIO UNIVERSITETAS
TEISĖS FAKULTETAS
KRIMINOLOGIJOS KATEDRA
INFORMACINIS PAKETAS STUDENTAMS
Dalykas: Teisinė nusikaltimų prevencija
Studijų programa: Teisė
specializacija: Baudžiamoji teisė ir kriminologija
2 kursas
Magistrantūros nuolatinės studijos
2009-2010 m. m.
3 semestras
Anotacija
Dalyko tikslai:
Suteikti studentams žinių nusikalstamumo prevencijos teorijos, prevencijos teisinių pagrindų sistemos, prevencijos subjektų veiklos teisinio reguliavimo klausimais, supažindinti su nusikalstamumo prevencijos strategijomis užsienio šalyse, suteikti gebėjimų vertinti prevencijos programų ir priemonių veiksmingumą.Turinys:
Nusikalstamumo prevencijos teorijos pagrindai, teisinių pagrindų sistemos elementai, subjektai ir jų prevencinės veiklos teisinis reguliavimas. Analizuojamos atskirų nusikalstamumo rūšių prevencijos programos, jų atitikimas tarptautiniams dokumentams, susijusiems su nusikalstamumo prevencija, bei veiksmingumo problemos.
Reikalavimai atsiskaitymui:
Įskaitytas dalyvavimas seminaruose. Įskaitymas reiškia dalyvavimo seminaruose įvertinimą 10 ir daugiau kaupiamųjų balų. Dalyvavimo seminaruose įvertinimui analizuojama pasisakymų kokybė ir kiekybė, parengti bei padaryti pranešimai, atlikti kriminologiniai tyrimai, studentų darbų įtraukimas į geriausiųjų sąrašą ir jų publikavimas internete bei kt. Naudojama kaupiamųjų balų sistema. Plačiau apie ją informuojama per pirmąjį seminarą.
Per egzaminą atsakymas į 2 klausimus iš programos.
Vertinimas:
Skaičiuojamas vidurkis iš surinktų balų 10-balėje sistemoje. Kiekvienas iš 2 klausimų per egzaminą vertinami 10-balėje sistemoje. Dalyvavimas seminaruose ir kiti darbai vertinami kaupiamuoju balu, kuris sudaro apie 50 proc. galutinio įvertinimo, t.y. kaupiamasis balas apytiksliai sudaro dalyvavimo seminaruose ir kitų darbų įvertinimą 10-balėje sistemoje, padaugintam iš svorinio koeficiento 2. Dalyvavimas seminaruose ir kiti darbai tartum vertinami 20-balėje sistemoje, kad kaupiamasis balas sudarytų apie 50 proc. galutinio įvertinimo. Pavyzdžiui, už dalyvavimą seminaruose gauta 13 kaupiamųjų balų, už egzamino pirmąjį klausimą - 8 balai, o už antrąjį - 6. Egzamino galutinis įvertinimas:
(13+8+6)/4=6,75 vertinama 7 balais.
Surinkti kaupiamieji balai neatimami!Rezultatai:
Bus vėliau:
Pavyzdys:
2008-2009 m. m. studentų 4 grupės Kriminologijos studijų rezultatai.
Žymėjimai:
. vienas taškas (trumpas reikšmingas pasisakymas ar pasisakymo seminare reikšmingas papildymas);
I du taškai (trumpas reikšmingas pasisakymas seminare ar pasisakymo papildymas, atspindintis žinias, paremtas kriminologinės literatūros šaltiniais);
+ keturi taškai (platus reikšmingas pasisakymas seminare, atspindintis žinias, paremtas kriminologinės literatūros šaltiniais)
- minus vienas taškas (kai niekas nenori pasisakyti ir pakviestas studentas nieko reikšmingo negali pasakyti seminaro plane numatytu klausimu);
! trys taškai (ypatingos problemos, sukėlusios seminare dideles diskusijas, iškėlimas arba novatoriško, gerai argumentuoto problemos sprendimo būdo pasiūlymas);
Z keturi taškai (padarytas kokybiškas pranešimas seminare žodžiu ar perskaitytas paties parengtas referatas);
R du taškai (raštu pateikta padaryto vertingo pranešimo ar perskaityto vertingo referato medžiaga pagal reikalavimus rašto darbams);
G du taškai (referato, padaryto pranešimo medžiaga pateikta pagal reikalavimus rašto darbams kompiuterinėje byloje ir priskirta geriausiems, įdomiausiems studentų darbams);
Apibrauktas skaičius - siūlomas ar jau gautas galutinis įvertinimas;
Kaupiamųjų balų skaičiavimas:
Kaupiamieji balai (B) už dalyvavimą seminaruose, atliktus tyrimus, padarytus pranešimus, parašytus referatus ir už koliokviumą dvidešimties balų sistemoje (orientuojamasi į 20 balų, kad kaupiamieji sudarytų apie 50 proc. galutinio įvertinimo) skaičiuojami taip: surinktų taškų skaičius (T) dalijamas iš maksimalaus taškų skaičiaus (M), rezultatas dauginamas iš 20 (orientuojamasi į 20 balų, kad kaupiamieji sudarytų apie 50 proc. galutinio įvertinimo) ir iš galimybių koeficiento (K). Galimybių koeficientas (K) lygus studentų toje grupėje skaičiaus (S) ir skaičiaus 20 santykiui. Tai reiškia, kad standartinėje 20-ties studentų grupėje (K=20/20=1) per seminarą, mano vertinimu, kiekvienas studentas gali gauti po du taškus, jei kiekvienas iš jų yra puikiai pasiruošęs. Jei grupėje studentų yra mažiau, negu 20, tai jų galimybės yra didesnės, ir galimybių koeficientas yra mažesnis už vienetą, todėl jų surinkti kaupiamieji balai atitinkamai sumažėja. Ir atvirkščiai, jei grupėje studentų yra daugiau, negu 20, tai jų galimybės yra mažesnės, ir galimybių koeficientas yra didesnis už vienetą, todėl jų surinkti kaupiamieji balai atitinkamai padidėja. Maksimalus taškų skaičius (M) yra lygus: įvykusių seminarų skaičiui, padaugintam iš 2 (surinkus vidutiniškai po du taškus per kiekvieną seminarą, galima tikėtis už dalyvavimą dviejų dešimtukų), plius 10 (tiek taškų maksimaliai galima gauti už koliokviumą). Maksimalus taškų skaičius (M) yra vienodas visiems tos pačios grupės studentams.B = (T/M)x20xK = (T/M)x20xS/20 = (T/M)xS = TxS/M , jei TxS/M mažiau arba lygu 20.
Jeigu surinkti kaupiamieji balai B viršija 20, tai perviršis vertinamas dvigubai mažiau. Taip vertinama todėl, kad dalis studentų yra ypatingai aktyvūs ir užgožia kitus studentus, mažina jų galimybes. Taigi, siekiant prislopinti kai kurių studentų hyperaktyvumą dvigubai mažinama jų dalyvavimo, viršijančio normą, nauda.
B = (TxS/M-20)/2+20 , jei TxS/M daugiau už 20.
Pavyzdžiui:
1) 4 grupės Indrės Bitvinskaitės 2004-11-15 situacija buvo tokia (žr. 4gr20041115.gif):
Surinktų taškų skaičius T = 5+9 = 14.
Maksimalus taškų skaičius M = 12x2+10 = 34 (už koliokviumą maksimaliai galima gauti 10 balų, o seminaras, skirtas koliokviumui, neskaičiuojamas).
Studentų skaičius grupėje S = 23.
Kaupiamieji balai už dalyvavimą seminaruose, padarytus pranešimus, parašytus referatus ir už koliokviumą dvidešimties balų sistemoje:
B = TxS/M = 14x23/34 = 9,5 = 10 (tai yra rezultatas dvidešimties balų sistemoje, o dešimties balų sistemoje jis būtų dvigubai mažesnis - 5 balai).
Jeigu 2004-11-15 būtų egzaminas ir Indrė per jį būtų įvertinta po 8 balus už kiekvieną klausimą, tai galutinis įvertinimas būtų (10+8+8)/4 = 6,5 = 7.
Indrė nors ir labai gerai parašė koliokviumą, tačiau ji surinko mažai taškų už dalyvavimą seminaruose. Mažas aktyvumas ją tempia žemyn.2) 4 grupės Jūratės Damaševičiūtės 2004-11-15 situacija buvo tokia (žr. 4gr20041115.gif):
Surinktų taškų skaičius T = 38+7 = 45. (2004 metais pliusas buvo vertinamas 2 taškais)
Maksimalus taškų skaičius M = 12x2+10 = 34 (už koliokviumą maksimaliai galima gauti 10 taškų, o seminaras, skirtas koliokviumui, neskaičiuojamas).
Studentų skaičius grupėje S = 23.
Kaupiamieji balai už dalyvavimą seminaruose, padarytus pranešimus, parašytus referatus ir už koliokviumą dvidešimties balų sistemoje:
TxS/M = 45x23/34 = 30 (tai yra rezultatas dvidešimties balų sistemoje, o dešimties balų sistemoje jis būtų dvigubai mažesnis - 15 balų. Surinkti kaupiamieji balai neatimami! Jie dalyvauja galutiniame įvertinime, tačiau perviršis mažinamas dvigubai.). Todėl Jūratės kaupiamųjų balų lieka
B = (TxS/M-20)/2+20 = (30-20)/2+20 = 25.
Jeigu 2004-11-15 būtų egzaminas ir Jūratė per jį būtų įvertinta po 8 balus už kiekvieną klausimą, tai galutinis įvertinimas būtų (25+8+8)/4 = 10.
Jūratė vidutiniškai parašė koliokviumą, tačiau ypatingai aktyviai dalyvavo seminaruose.Pastabos:
Kaupiamieji balai ir egzamino balai sumuojasi. Tačiau, jei per egzaminą būtumėte įvertintas (-ta) nepatenkinamai ar blogiau, pavyzdžiui, už egzaminą būtų 3 ir 5 -> 4, tai bus daroma galutinio vertinimo korekcija, panaudojant skaičiuoklę. Skaičiuoklė veiks studentų naudai, t.y. egzamino neišlaikymas nebūtinai reikš nepatenkinamą ar blogesnį galutinį įvertinimą. Studentams, turintiems daug kaupiamųjų balų ir nesėkmingai išlaikiusiems egzaminą, geriau gauti mažesnį galutinį įvertinimą, negu skolą. Surinkus už abu egzamino klausimus sumoje 9 ar mažiau balų, skaičiuoklėje suveiks galutinio rezultato korekcija - galutinis rezultatas bus papildomai mažinamas (šiuo atveju nebus skaičiuojamas aritmetinis visų surinktų balų vidurkis).
Skaičiuoklė turi ir papildomą per egzaminą surinktų balų nedidelę mažinimo korekciją tais atvejais, kai studentų surinkti kaupiamieji balai viršija 20. Būtų nelogiška, kad studentai, kurie turi labai daug (per 20) kaupiamųjų balų ir prastai išlaikę egzaminą gautų maksimalius galutinius įvertinimus. Pavyzdžiui, studentas, turėdamas 30 kaupiamųjų balų ir egzaminą išlaikęs sumoje 10 balų (5+5), gautų galutinį įvertinimą 10. Žinoma, toks studentas gali neiti į egzaminą, ir pasiimti galutinį įvertinimą 8. Tačiau jis būtinai turi pranešti man savo sprendimą, kad galėčiau atitinkamai įrašyti žiniaraštyje. Jei toks studentas ištraukia egzamino klausimus (privalo traukti du), jam kelio atgal nėra - tik rašyti atsakymus.
Kaip veikia skaičiuoklė ir kas būtų, jeigu būtų, galima ją atvėrus pasižiūrėti. Skaičiuoklė.
Skaičiuoklę su korekcijomis sukūrė puikus studentas Kęstutis Dapkevičius (2008 m. vasario mėnesį). Aš joje parinkau konkretų modelį ir atlikau kai kuriuos pataisymus.
Perlaikant egzaminą, Jūsų turėti kaupiamieji balai išlieka.Priėmimo laikas:
- ketvirtadieniais 16.30 - 18.00 val. CR-III-217 kab.
dr. Alfredas Kiškis,
el. paštas akiskis@mruni.lt,
tel.
(8 5) 2497138.