INTELEKTINĖ EKONOMIKA 2007, Nr. 1(1)
Borisas Melnikas, Dalė DzemydienėREGIONINIŲ EKONOMINIŲ KLASTERIŲ VERTINIMAS ATSIŽVELGIANT Į POKYČIŲ RYTŲ IR VIDURIO EUROPOJE ILGALAIKES TENDENCIJAS
Intelektinė ekonomika. Vilnius. MRU Leidybos centras. 2007 Nr.1(1), p. 46-54
Santrauka
Publikacijoje nagrinėjama regioninių ekonominių klasterių, jų kūrimo ir veiklos plėtojimo Europos Sąjungos ekonominėje erdvėje samprata vertinant pastarųjų dviejų dešimtmečių politinius, ekonominius ir socialinius pokyčius, vykstančius Rytų ir Vidurio Europos šalyse. Analizuojamos kompleksinių pokyčių tendencijos, žinių ekonomikos kūrimo problemos ir perspektyvos Europos Sąjungos plėtros sąlygomis. Daugiausia dėmesio skiriama naujo tipo klasterinių sistemų kūrimo ir plėtojimo galimybėms bei perspektyvoms, bendros kultūrinės, socialinės, ekonominės ir informacinės erdvės Europos Sąjungoje plėtojimui. Publikacijoje parodyta, kad tik bendroje naujo tipo ekonominėje besiplečiančios Europos Sąjungos erdvėje yra sudaromos realios prielaidos pasireikšti įvairaus pobūdžio sinergetiniams efektams, leidžiantiems inovacijų bei naujų technologinių proveržių priemonėmis užtikrinti dabartinės visuomenės bei jos ekonominės sistemos transformavimą į žiniomis grindžiamą visuomenę bei į kokybiškai naujo lygio ekonomiką, kuriai būtų būdingi žinių ekonomikos požymiai. Pabrėžiama nacionalinių bei regioninių ekonominių sistemų specializacijos ir išskirtinumo svarba, parodoma klasterių vieta ekonominės raidos sistemoje. Atskleidžiami kompleksinių pokyčių dėsningumai, pasireiškiantys kuriantis specializuotoms ekonominėms sistemoms regionuose. Svarbu įtvirtinti naujų žinių kūrimo, paskleidimo bei aktyvaus naudojimo siekius, užtikrinti, kad visuomenė taptų kūrybos vertybių puoselėtoja bei palankios socialinės, ekonominės ir kultūrinės aplinkos kūrėja.
JEL Klasifikacija P000, P510.Reikšminiai žodžiai: sprendimų priėmimas, perėjimai, ilgalaikės tendencijos, ekonominiai klasteriai, Vidurio ir Rytų Europa.